Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi like almak değil, kişiliğiniz ya da markanız ile ihtiyaca cevap verecek, hedef müşterileriniz ile bağ kuracak diyalog başlatmaktır.

 

Sosyal Medya YönetimiSosyal Medya Pazarlaması, müşterilerinizi aktif katılımını artıran uzun vadeli bir pazarlama tekniğidir.

İşte bizim işimiz tam da bu noktada başlar:

Doğru kitleyi, doğru platformu, doğru ses tonunu belirlemek,

Markanızın hikayesini en doğru ve en ilgi çekici şekilde sunmak,

Hesabınızdaki her yorum, her mesaja anında doğru cevabı vermek, kanallar arası performansı ölçümlemek, raporlamak,

Yeni stratejiler yaratmak, optimize etmek sizlere sunduğumuz hizmetlerin sadece bir kısmı…

 

Unutmayın, sosyal medya mevcut müşterilere ulaşmanın ve makul fiyatlarla yenileri ile diyalog başlatmanın en iyi yollarından biridir. Üstelik SEO, dijital reklamcılık, içerik pazarlaması gibi tüm djital faaliyetlerle bir arada yapıldığında faydayı maksimize eder.

Hizmetlerimiz sayfamıza geri dönebilir Kreatif Hizmetlerimiz hakkında da bilgi alabilirsiniz.

 

Merak Ettikleriniz

Sosyal medya, internet tabanlı bir iletişim biçimidir. İnsanlar sosyal medyayı arkadaş, aile ve çeşitli topluluklarla iletişimde kalmak ve etkileşim kurmak için kullanırken işletmeler de ürünlerini pazarlamak ve tanıtmak, müşteriler ile diyalog kurmak için sosyal uygulamalardan faydalanır.

Doğru kullanıldığında, sosyal medya bir markanın iletişim stratejisine değerli bir katkı sunar.

Sosyal medya pazarlaması, marka oluşturmak, satışları ya da lead’leri artırmak, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları çoğaltmak gibi amaçlarla hedef kitlenizle bağlantı kurmak için sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır. Bu, sosyal medya profillerinizde içerikler yayınlamayı, takipçilerinizi dinlemeyi ve onlarla etkileşim kurmayı, sosyal medya reklamları yayınlamayı ve tüm sonuçları analiz etmeyi içerir.

Hiç kuşkusuz sosyal medya pazarlama iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Doğru bir strateji dahilinde uygun kanalların belirlenmesi, hedef kitlenin net olarak tanımlanması, hedef kitleye uygun içeriklerin yaratılması ve paylaşılması, etkileşimin ve markayla ilgili sosyal medya konuşmalarının takip edilmesi, hedef kitle için etkin reklam modellerinin seçilmesi, ardından tüm verilerin analiz edilerek sürecin optimize edilmesi işletmenizin büyümesine gözle görülür bir biçimde katkı sağlar.

Sosyal Medya Danışmanlığı, "sosyal medya platformlarını" kullanarak hedef müşterilere ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için yürütülen danışmanlığı kapsar. Sosyal medya stratejisi ve problem çözme konusunda uzmanlaşmış Sosyal Medya Uzmanları iyileştirilmesi gereken alanlar belirler, başarı için bir yol haritası sunar, hedef belirlemeye yardımcı olur ve uygulamayla ilgili soruları yanıtlar. Diğer tüm danışmanlık hizmetleri gibi, sosyal medya danışmanlığı da uygulama konusunda yerterli zamana ve kaynaklara sahip olanlara tavsiyelerde bulunmak, stratejik içgörüler, en iyi uygulamalar hakkında ipuçları sunmak ve uygulama süreci hakkında aklınıza takılan soruları yanıtlamakla alakalıdır. Bir sosyal medya danışmanı herhangi bir içerik oluşturmaz, bir takvim planlamaz, raporlama veya analiz konusunda bir faaliyet göstermez.

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya platformlarında yayınlanan içeriği oluşturma, planlama, analiz etme, dinleme ve bunlarla etkileşim kurma sürecidir. Sosyal Medya Danışmanlığından farklı olarak işin bizzat uygulaması ile ilgilenir. Sosyal medya yönetiminde birçok farklı araç (tool) yer almaktadır ve bu araçlar, zamandan tasarruf sağlayan, üretkenliği artıran ve hedef kitlenizin potansiyelini ve ihtiyaçlarını analiz eden süreçleri otomatik bir şekilde takip etmenizi destekler. İçerik oluşturma, bu içeriği yayınlama ve analiz sürecinden geçirme, çevrimiçi varlığınızı da yönetme sürecidir. Doğru yöntemler ile oluşturulan dijital temsil, sosyal medya kullanıcılarıyla yani müşterileriniz ile etkileşim kurma bağlamında çok önemlidir. 

Günden güne artan dijitalleşmenin de etkisi ile hemen hemen her alanda bir sosyal medya kanalıyla karşılaşmak mümkün.  Sosyal medyada başarılı olmak isteyen küçük işletme sahipleri ve pazarlamacılar için bu kadar çeşitli, kaotik ve hızla değişen bir atmosfere ayak uydurmak zor olabilir. Bunun yanı sıra, sosyal medyada pazarlamaya yeni başlayan küçük bir işletme veya bir süredir bu dijitalleşmenin içerisinde olan işletmeler tüm kanalları yönetmenin ne kadar stresli ve kaotik olabileceğini, her gün değişen bu dijital dünyayı da göz önüne alarak hayal edebilir. Her sosyal medya kanalı, içeriği nasıl yayınladığınızı ve yönettiğinizi etkileyen benzersiz nüanslar ve yeteneklerle birlikte gelmektedir. Bu noktada sosyal medya yönetiminin önemi devreye girer. 

İşte bizim işimiz tam da bu noktada başlar. Doğru kitleyi, doğru platformu, doğru ses tonunu belirlemek, markanızın hikâyesini en doğru ve en ilgi çekici şekilde sunmak, hesabınızdaki her yorum, her mesaja anında doğru cevabı vermek, kanallar arası performansı ölçümlemek, raporlamak, yeni stratejiler yaratmak, optimize etmek sizlere sunduğumuz hizmetlerin sadece bir kısmı…

Bununla birlikte unutulmamalıdır ki:

“Sosyal medya yönetimi like almak değil, kişiliğiniz ya da markanız ile ihtiyaca cevap verecek, hedef müşterileriniz ile bağ kuracak bir diyalog başlatmaktır.”

Sosyal medya yönetimi işletmenizin içerik miktarını artırmasına yardımcı olsa da, hedef kitlenizle etkileşim kurmak söz konusu olduğunda içeriğinizin kalitesini artırmak da bir o kadar önemlidir. Neyse ki, Magna Dijital Pazarlama gibi yetkin Sosyal Medya Ajansları, sosyal medya varlığınızı doğru yönetmek için bilgi ve kaynaklarla donatılmıştır. Seslenmek istediğiniz hedef kitlesine yönelik paylaşımlar, sponsorlu reklamlar ve yaygın bilginin çok ötesinde çok çeşitli sosyal medya taktikleri aracılığıyla bu hizmetler, işletmenizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

Profesyonel bir Sosyal Medya Ajansından sosyal medya yönetimi hizmeti almanın bir diğer avantajı da birden fazla sosyal medya platformunun belirlenen strateji dahilinde etkin biçimde kullanılmasıdır. Her bir sosyal medya platformunda anında yayın yapmak, planlanan içerikleri aynı anda birden fazla hesapta yayınlamak, size eşsiz bir rekabet avantajı sağlar.

Profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı, iletişim tonundan kullanılacak platformlara ve yayınlanacak içeriklere kadar tüm süreci bir plan dahilinde yönetir. Düzenli raporlarla gelişimi takip eder, tüm süreci amaçlarınıza yönelik optimize ederek yönetmeye devam eder.

Sosyal medya yönetimi, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere çeşitli avantajlar sunar:

•   Maliyet

Pazarlama bütçeniz ne olursa olsun, sosyal medya uygun maliyetli bir pazarlama yöntemidir. Sosyal medya ağlarına katılmak, içerik göndermek, kullanıcı yorumlarına yanıt vermek ücretsiz bir biçimde hedef kitlenize erişmenize olanak tanır. Sosyal medya reklamcılığı bile, hedef kitlenize ulaşmak ve çevrimiçi bir takipçi kitlesi oluşturmak için karlı olabileceğiniz bir yol sunar.

•    Erişim

 Facebook'tan LinkedIn'e kadar sosyal medya ağları sizi dünyanın her yerinden kullanıcılarla bir araya getirebilir. Geleneksel pazarlama yöntemleri, sosyal medyanın erişimi veya fiyatıyla eşleşemez. Bu nedenle sosyal medya yönetimi işletmeler için olmazsa olmazlardandır.

•    Kullanıcılar

Sosyal medyayı pazarlama stratejinize dâhil etmek, pazarlama girişimlerinizi kullanıcı davranışıyla uyumlu hale getirmenize olanak tanır. Örneğin, insanların yaklaşık %74'ü artık satın alma kararları verirken sosyal medyayı kullanıyor. Ayrıca, yaklaşık%80'i satın alma konusunda sosyal medya aracılığıyla tavsiye alıyor.

•    Performans

Pazarlamacılar ve işletme sahipleri, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığının performansı konusunda hemfikirdirler. Şirketler sosyal medya aracılığıyla markalarını oluşturabilir ve hatta potansiyel müşteriler ve satışlar kazanabilirler. Buna örnek olarak, işletmeler arası (B2B) pazarlamacıların neredeyse %45'i Facebook aracılığıyla bir müşteri kazanması verilebilir.

Unutmayın, sosyal medya mevcut müşterilere ulaşmanın ve makul fiyatlarla yenileri ile diyalog başlatmanın en iyi yollarından biridir. Üstelik SEO, dijital reklamcılık, içerik pazarlaması gibi tüm dijital faaliyetlerle bir arada yapıldığında faydayı maksimize eder. Konusunda deneyimli bir sosyal medya ajansından hizmet almak için hemen Magna Dijital Pazarlama ile iletişime geçin.